Jedinečné bábkové divadlá v Mjanmarsku

Bábkové divadlo, Mjanmarsko

Mjanmarská kultúra je veľmi odlišná od tej našej, hoci sa tiež prejavuje napríklad prostredníctvom tancov, hudby, literatúry či výtvarného umenia. Skutočne kurióznym zážitkom sú divadelné predstavenia, ktoré sa v Mjanmarsku dejú v dvoch podobách. Prvou je pouličné divadlo pwe, bežná súčasť významných osobných aj náboženských udalostí v živote Mjanmarčanov. Druhou je yok-thei pwe, bábkové divadlo, hrávané už po niekoľko storočí.

O mjanmarskom bábkovom divadle

S bábkovým divadlom sa začalo v Mjanmarsku asi v polovici 15. storočia a jeho status dokonca aj upravil kráľovský dekrét. Dlhú dobu pritom neexistovala iná podobná zábava a divadlo s bábkami si tak získalo medzi obyvateľstvom veľkú tradíciu a záľubu. Najviac sa začalo rozvíjať v meste Mandalay, ktoré bolo kedysi mocenským centrom Barmy a dodnes je považované za neoficiálne hlavné mesto kultúry Mjanmarska. Predstavenia rozprávajú príbeh, ktorý sa často rozloží na viacero za sebou nasledujúcich nocí alebo trvá jednu noc po niekoľko hodín. Tradične sa bábkové divadlo v Mjanmarsku označuje aj ako „Ah myint thabin„. Častými témami sú hlavne životy a zrodenia Budhu a iné budhistické témy.

Mjanmarské bábky

Šikovní remeselníci vyrezávajú bábky z dreva, dávajú im ľudskú podobu a berú pritom ohľad aj na tie najmenšie detaily. Bábky tak majú hlavy prikryté skutočnými vlasmi, ich oči sú zo skla a skladajú sa z takmer dvadsiatky malých súčastí, vzájomne pospájaných strunkami. Kuriozitou je, že pre lepšiu podobu s človekom, majú bábky vyryté aj pohlavné orgány, hoci ich samozrejme cez oblečenie nevidieť. Kedysi si bábky vytvárali samotní bábkari, ktorí s nimi potom hrali predstavenia, dnes je to už menej bežné.

Scéna divadla je pomaľovaná, aby tak vyzerala ako les alebo palác a okrem bábok sa na nej nachádzajú aj rôzne objekty, na ktorých bábky sedia alebo ich inak využívajú. K často používaným bábkam patria princ, princezná a viaceré nadprirodzené bytosti a zvieratá s magickými schopnosťami. Každá bábka by sa mala hýbať, hovoriť a tancovať odlišným spôsobom a celé predstavenie zvyčajne zakončí veľkolepý hudobno-tanečný výstup.

 Kde možno divadlo vidieť a ako prebieha

Vo väčších divadlách v Mandalay hrávajú bábkové divadlá tak trikrát za týždeň, narazíte ale aj na množstvo menších, rodinných podnikov, kde sa konávajú takmer stále. Tradične začína vystúpenie s hudobným číslom a potom sa predstavia všetky marionety, ktoré v danej hre vystupujú. Významnou súčasťou divadla je okrem bábok aj hudba, ktorú vyhráva orchester na tradičným mjanmarských hudobných nástrojoch. V závislosti od príbehu je hudba často dopĺňaná aj spevom.

V súčasnosti sa bábkové divadlo stalo aj vyhľadávanou turistickou aktivitou. Krásne a detailne prepracované bábky patria aj k obľúbeným suvenírom, ktoré si na pamiatku odnesie z Mjanmarska nejeden návštevník tohto exotického kúska Zeme.

Fotografie: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 3 Priemer: 2.7]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *