Tradičný spôsob života pri jazere Inle

Domy na jazere Inle

Druhé najväčšie jazero Mjanmarska vo vás zanechá hlboký dojem nielen pre svoje prírodné krásy, ale aj pre svojich obyvateľov, ktorí si tu nažívajú tým istým spôsobom života už po celé generácie. Jazero Inle vyniká aj vďaka miestnym plávajúcim záhradám, budhistickým chrámom a pagodám. Toto všetko vytvára spolu úžasný celok, ktorý si počas svojich potuliek po Mjanmarsku nemôžte nechať ujsť.

Rybári a plávajúce záhrady

Sladkovodné jazero Inle zaberá šírku 11 km, dĺžku 20 km a rozlohu približne 200 km2  v strednej časti Mjanmarska, v štáte Shan. Jeho vody sú síce hlboké len pár metrov, súčasne ale pôsobia ako zrkadlo, v ktorom sa odrážajú okolité hory a sú bohaté na množstvo pestrých druhov rýb. Tie tvoria hlavný zdroj obživy ľudí, žijúcich v dvoch stovkách dediniek na brehoch jazera. Miestna populácia sa pritom preslávila po celom svete, keďže títo rybári používajú skutočne kurióznu techniku veslovania, kedy veslo ovládajú pomocou nohy a týmto spôsobom uvádzajú svoj drevený čln do chodu, bez toho že by potrebovali pri tom ruky, ktoré tak zostávajú voľné na lov rýb.

Niektorí však už využívajú aj modernejšiu techniku a ich čln je tak vybavený elektrickým motorom. Mnohí lovia samotárskym spôsobom, iní dávajú pre prednosť rybolovu v skupine. V takomto prípade rybári na jednom člne vhodia do jazera sieť a rybári v protiľahlom člne búchajú veslami po vodnej hladine, aby ryby do tejto siete nahnali. Rybári väčšinou lovia v okrajovom cípe svojich člnov a musia tak byť majstrami akrobacie, aby si dokázali udržať rovnováhu a nespadnúť do vody. Je pritom paradoxné, že podivný rybolov na jazere Inle sa zachoval aj vďaka tomu, že po dlhé roky mjanmarská vláda nedovolila aby do krajiny prenikli moderné vplyvy zo zahraničia.

Mjanmarský rybár na jazere Inle

Jazero Inle je obzvlášť plodné nielen na ryby, ale aj na prírodnú vegetáciu. Tunajšie riasy a iné vodné rastliny sa preto používajú ako hnojivo na blízkych poliach a taktiež sú základom plávajúcich záhrad a fariem. V nich sa pestujú rozličné plodiny, predovšetkým paradajky. Hoci sa môže zdať, že tieto záhrady sú veľmi krehké, dokážu udržať pestovateľa, ten však po nich musí prechádzať bosý, aby sa jeho úroda nepotopila pod vodnú hladinu. Aby sa zabránilo tomu, že záhrady plávajú po celom jazere, sú ohraničené drevenými palicami zapichnutými do dna.

Budhistické pagody a chrámy

Jazero Inle ponúka prichádzajúcim turistom aj mnohé iné zaujímavosti. Na jeho brehu napríklad nájdete najväčší a najvýznamnejší budhistický chrám štátu Shan, pagodu Phaung Daw Oo (Hpaung Daw U). Pagoda je stupňovitá, korunovaná zlatým vrcholom a stráži päť sôch Budhu. Na jej dvore sa každý deň konáva aj trh, na ktorom miestni obyvatelia ponúkajú na predaj svoje remeselné výrobky, látky a vypestované paradajky.

V západnej časti jazera pri dedinke Indein natrafíte zase na pagodu Shwe Inn (Shwe Indein), pripomínajúcu architektúru mesta Bagan. Na opačnej strane Inle stojí pagoda Aung Minalar, ktorej biela farba zaujímavo kontrastuje s vodami jazera a pôdy. Pekný pohľad sa návštevníkom naskytuje aj na chrám Nga Phe Chaung (Nga Phe Kyaung), preslávený ako “Chrám skákajúcich mačiek”. Sústreďujú sa tu totiž mnohé z týchto cicavcov a miestni mnísi ich naučili niektoré triky, ktoré potom predvádzajú pred zrakmi pobavených turistov. Všimnite si aj samotné dediny, keď už pre nič iné, tak pre formu, ako stoja na koloch nad jazerom. Väčšina domov je navyše dostupná len po vode a vlastniť tak člen je pre miestnu populáciu doslova otázkou prežitia.

Užitočné informácie o jazere Inle

Táto majestátna vodná plocha tvorí súčasť stredného Mjanmarska v štáte Shan. Možno sa k nej vypraviť letecky (so spoločnosťami Yangon Airways, Asian Wings, Air Bagan alebo Air KBZ) alebo vlakom. Tak letisko ako železničná stanica sa nachádza v lokalite Heho, približne 30 kilometrov na sever od jazera Inle. Odtiaľ sa neskôr taxíkom, kamiónom pickup alebo autom dostanete do obce Nyaungshew, ktorá už leží len pár kilometrov od jazera. Zároveň sa v nej nachádza aj väčšina ubytovacích zariadení, pričom ubytovanie v niektorom z nich odporúčam mať zarezervované už vopred.

Pokiaľ dáte prednosť lacnejšiemu cestovaniu a nevadí vám, že bude dlhšie trvať, existuje tiež možnosť prísť do blízkosti jazera Inle autobusom. Cesta z mesta Bagan do Nyaungshew zaberie asi osem hodín, trasa z Rangúnu do Taunggyi neďaleko Nyaungshew zase trinásť.

Najideálnejší spôsob ako zákutia jazera Inle spoznať je na člne, takúto exkurziu si môžete dohovoriť buď s turistickou agentúrou alebo priamo miestnymi obyvateľmi v prístave v Nyuangshew. Aby ste prispeli k udržaniu turistického ruchu v oblasti, je tiež nevyhnutné zakúpiť si svoj lístok, ktorý má platnosť jeden týždeň.

Fotografie: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 2 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *