Zopár faktov o Mjanmarsku

Ďaleké a exotické Mjanmarsko je krajinou, ktorá na Slovensku nie až tak známa. Aj preto by sme si ju na úvod mali lepšie predstaviť a povedať si niečo o tom, kde sa nachádza, prečo má dve mená, akí sú jej obyvatelia a tiež súčasná politická situácia spolu s hlavnými znakmi tohto východoázijského štátu.

Mapa Mjanmarska

Mjanmarsko alebo Barma?

Aby sme sa vyhli ďalším nedorozumeniam, na začiatok by sme si mali ujasniť, prečo sa niekedy hovorí o Mjanmarsku a inokedy o Barme. Krajina bola v minulosti súčasťou koloniálneho systému Veľkej Británie a Briti o nej hovorili ako o Barme s hlavným mestom Rangún. Koncom 80. rokov však tunajší ľud začína svoju domovinu označovať Mjanmarsko a Rangún premenúva na Yangon. Túto zmenu uznala Organizácia spojených národov aj mnohé štáty sveta, hoci Británia a USA stále trvali na názve Barma. V súčasnosti sa používajú obidve pomenovania, Barma trochu viac v hovorenom prejave a Mjanmarsko v tom písomnom. Oba pritom existujú už stovky rokov, hoci Barma sa viac ujala počas koloniálnych čias a Mjanmarsko až v posledných dekádach. Ani jedno označenie tak nie je nesprávne, hoci na Slovensku sa všeobecne viac používa Mjanmarsko.

Zemepisné údaje o Mjanmarsku

Mjanmarsko nájdete v juhovýchodnej Ázii, kde susedí s Bangladéšom, Indiou, Čínou, Laosom a Thajskom. Jeho územie s rozlohou 676 578 km2 obmývajú vody Indického oceána, konkrétnejšie Andamanského mora a Bengálskeho zálivu. Mjanmarsko leží v zóne monzúnového podnebia, čo znamená, že v mesiacoch jún-september je tu dosť teplo, upršane a zamračene. Naopak od decembra do apríla prší menej, vzduch je menej vlhký a jeho teploty príjemnejšie. Mjanmarské teritórium zaberajú tak zalesnené ako aj nížiny pokryté poliami a najvyšším bodom krajiny je vrch Gamlang Razi s nadmorskou výškou 5870 metrov nad morom.

Ľudia žijúci v Mjanmarsku

V súčasnosti žije v Mjanmarsku približne 56 320 206 obyvateľov, ktorí sú príslušníkmi viacerých etnických skupín. Najpočetnejší sú Barmčania, potom Šánovia, Karenovia, Rakhinovia aj ďalší, ku ktorým sa prirátavajú aj tisícky prisťahovalcov z Indie a Číny. Oficiálnym úradným jazykom štátu je len barmčina, každé etnikum má však okrem toho aj vlastnú reč. Takmer všetci obyvatelia Mjanmarska sú budhisti, aj keď niektorí z nich sa hlásia tiež k baptizmu, katolíckemu kresťanstvu alebo islamu.

Hlavným mestom Mjanmarska bol po celé stáročia Rangún, miestne nazývaný Yangon. To sa zmenilo začiatkom roku 2006. Rangún je síce odvtedy aj naďalej najväčším mestom krajiny, titul hlavného mesta mu však už prebralo mesto Nay Pyi Taw, do slovenčiny preložené ako Neipyijto.

Jedným z väčších problémov Mjanmarčanov zostáva aj naďalej  ochorenie AIDS, ktorý zapríčiňuje nižšiu očakávanú dĺžku života (64 rokov u mužov a 69 u žien), vyššiu detskú úmrtnosť aj fakt, že väčšina tunajšej populácie sa nachádza v detskom alebo produktívnom veku, zatiaľčo starších ľudí je pomenej.

Mjanmarská vláda a symboly štátu

Štátnym zriadením Mjanmarska je republika s plným názvom Mjanmarská zväzová republika. Jej hlavou ako aj hlavou vlády je v súčasnosti prezident Thein Sein. Administratívne sa štát člení na jedno spojené teritórium (Nay Pyi Taw), sedem regiónov (Ayeyawady/Irrawaddy, Bago, Magway, Mandalay, Sagaing, Taninthayi a Yangon/ Rangún) a sedem štátov (hin, Kachin, Kayah, Kayin, Mon, Rakhine/Arakan, Shan).

Pre vstup do Mjanmarska potrebujete okrem platného pasu aj vízum, ktoré si môžete vybaviť prostredníctvom Mjanmarského veľvyslanectva v srbskom Belehrade, ktoré je akreditované zároveň aj pre Slovensko. Existuje tiež možnosť získania víz cez iné veľvyslanectvo alebo konzulát Mjanmarska a taktiež elektronickou cestou, táto však nie vždy prináša pozitívne skúsenosti. Pre Mjanmarsko je akreditované Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v thajskom hlavnom meste Bangkok.

Najväčším národným sviatkom Mjanmarska je 4. január, keďže v tento deň v roku 1948 získala krajina nezávislosť od Veľkej Británie. Ako platobná mena sa používa kyat. Štátna vlajka Mjanmarska je zložená z troch vodorovných pruhov žltej, zelenej a červenej farby, ktoré prekrýva veľká päťcípa biela hviezda.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 46 Priemer: 3.4]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *