Rastliny a živočíchy v Mjanmarsku
Mjanmarsko je naozaj pestrou krajinou v každom zmysle slova a inak tomu nemôže byť ani v prípade fauny a flóry. Druhy, ktoré rastú a žijú v horách a náhorných plošinách sú pritom veľmi odlišné od tých, aké nájdete v pralesoch, v nížinách a pri vode. Nakuknime teda spolu do zákutí mjanmarskej prírody.
Mjanmarská flóra
Takmer 50% rozlohy mjanmarského teritória pokrývajú tropické pralesy, v ktorých veľa prší a vysoká vlhkosť prispieva ku kvalite dreva tunajších stromov. Rastú tu napríklad stromy s tíkovým drevom, bambusy, kaučukovníky, mangrovníky, kokosové palmy a ďalšie. Tieto stromy patria pritom k významným zdrojom príjmov pre mjanmarskú ekonomiku a ich drevo sa dobre predáva vo viacerých krajinách sveta. Netreba však zabúdať na to, že postupné odlesňovanie krajiny má aj svoju temnú stránku a v jeho dôsledku ubúda prirodzeného prostredia a živočíchy v ňom žijúce sa tak stávajú čoraz ohrozenejšie.
Vyššie položené oblasti na severe Mjanmarska sú domovom dubov, borovíc a rodondrenov, zatiaľčo pre pobrežné zóny sú typické citrusové stromy, mangovníky a bánanovníky. Časť pôdy, ktorá nie je pokrytá lesmi sa využíva pre poľnohospodárstvo a pokrývajú ju predovšetkým ryžové polia a plantáže na pestovanie bavlny. Predpokladá sa, že v Mjanmarsku rastie viac než 25 tisíc druhov rastlinných druhov, čím je po Číne druhou ázijskou krajinou s najväčšou biodiverzitou vo svete flóry.
Mjanmarská fauna
Prales obývajú viaceré mačkovité šelmy, napríklad leopardy a tigre, ako aj tapíre a veľké množstvo primátov. V lesoch s miernejším podnebím žijú srnce a diviaky, na náhorných plošinách zase slony, nosorožce a antilopy. Miestni obyvatelia si pritom mnohých sloních jedincov zdomácnili a využívajú ich na rôzne práce, napríklad pri ťažbe dreva, podobne ako sa v Európe využíva konská sila. Je možné zazrieť v prírode aj pandu červenú, ktorá sa sem dostala z južnej Číny.
Zaujímavosťou je, že v roku 2010 bol v severnom Mjanmarsku objavený úplne nový druh opice, ktorý dovtedy vedecká komunita nepoznala. Dostala meno Mjanmarská tuponosá opica (latinsky Rhinopithecus strykeri) a jej existencia je prísne chránená, keďže sa odhaduje, že v mjanmarskej prírode žije len niekoľko stoviek jedincov tohto druhu. Opicu rozpoznáte vďaka dlhému chvostu, čiernej srsti a bielej tvári s malým pričupeným a dohora zdvihnutým nosom, ktorá tomuto primátovi vyniesla jeho meno. Podľa rozprávaní miestnych obyvateľov ho veľmi počuť, keď prší, keďže sa mu do nosa dostane dažďová voda a kvôli tej potom kýcha.
V Mjanmarsku nájdete niekoľko stoviek druhov pestrých vtákov, vrátane papagájov, pávov, volaviek, bažantov, havranov a druhov zvyknutých na blízkosť ryžových polí. Plazy v tejto krajine zastupujú napríklad krokodíly, pytóny, kobry, korytnačky a gekóny. Mjanmarské rieky a jazerá sú tiež bohaté na veľké množstvo sladkovodných rýb, ktoré tvoria v mnohých prípadoch hlavný zdroj obživy domorodých kmeňov.
Fotografie: © BigStockPhoto.com
Skoda ze titulna fotka je zo Sri Lanky