Rangún, mesto oslnivých pagôd

Pagoda Shwedagon, Rangún, Mjanmarsko

Veľmi dlho figuroval Rangún ako hlavné mesto Mjanmarska a hoci ním už nie je, stále je ideálnym miestom, v ktorom môžete vaše spoznávanie tejto časti Zeme začať. Mesto dýcha nefalšovanou mágiou a silnou ezoterickou atmosférou, ktorá prejde celým vaším telom. Tunajšie pagody posypané zlatom vás uchvátia, múzeá vás vezmú na cestu časom a tunajšie malebné parky a farmy zase pôsobia ako balzam na dušu.

Rangúnske pagody

Oči mnohých návštevníkov počas ich prvej návštevy Rangúnu sa upriamia najprv na nádhernú pagodu Shwedagon, ležiacu na vrchole Singuttara v centre mesta a svietiacu ďaleko do všetkých svetových strán. Pagoda je najposvätnejším miestom a zároveň asi aj najznámejšou atrakciou celého Mjanmarska. Tvrdí sa, že je staršia než 2500 rokov a hoci okolo nej panuje ruch, jej útroby sú zónou priam nebeského pokoja, strážiacou niekoľko relikvií samotného Budhu, množstvo chrámov, svätýň a sôch. Navonok je Schwedagon posiata zlatom, rubínmi a diamantami a jej podlaha je z bieleho a čierneho mramoru. Hoci zapôsobí na turistu kedykoľvek, najkrajšia je v podvečerných hodinách, keď ju osvetľujú posledné lúče zapadajúceho slnka. Vidieť niečo podobné je vskutku magický zážitok.

Shwedagon pagoda, Mjanmarsko

Do pagody Schwedagon s výškou 110 metrov prichádzajú budhistickí pútnici zo všetkých kútov Mjanmarska. Týchto ľudí môžete potom zazrieť ako vykonávajú svoje modlitebné rituály a ako prechádzajú okolo pagody v kruhoch. Z centra Rangúnu sa k Schwedagon dostanete najľahšie taxíkom a hoci je otvorená po väčšinu dňa, v niektoré špecifické dni sa turistom uzavrie, preto si radšej pred výletom na internete overte, či bude v deň vašej plánovanej návštevy otvorená. Pred vstupom do pagody je potrebné sa vyzuť (topánky si môžete niesť so sebou v taške) a nemožno mať oblečené nič nad kolená alebo bez rukávov. Počas obzvlášť slnečného dňa taktiež odporúčam pozerať sa na pagodu radšej cez slnečné okuliare, keďže svetlo, ktoré sa od nej odráža môže byť vtedy skutočne silné ba priam až na moment oslepujúce. Dobrým nápadom je aj vybaviť sa fľaškou s vodou a slnečníkom.

Ďalšou pagodou stojacou v Rangúne za zmienku je aj pagoda Sule, ku ktorej akoby sa zbiehali všetky cesty v meste. Mala by byť vraj ešte staršou než pagoda Schwedagon a vďaka svojej ľahšej dostupnosti sa stala mnohokrát centrom politických prejavov a protestov. V jej okolí stoja aj viaceré štátne inštitúcie a napriek tomu, že je možné do tejto pagody vstúpiť, jej interiér je menej rozľahlý a prepracovaný, takže mnohým turistom postačuje pagodu Sule obdivovať len zvonku.

Ďalšie atraktíva Rangúnu

S budhizmom je okrem pagôd v Rangúne spojených aj množstvo iných pamätihodností, napríklad obrovská ležiaca socha Budhu v Chaukhtatgyi Paya. Dosahuje dĺžku 66 metrov a pred nepriazňou počasia ju chráni rozľahlá kovová konštrukcia so strechou. Podobne ako pagody aj tento Budha je zdobený drahokamami a rozličnými budhistickými symbolmi. Skôr než k nemu prídete, tiež sa musíte vyzuť a vaše topánky vám postráži strážca určený špeciálne na tento účel. Za dobre odvedenú prácu mu môžete prispieť drobným prepitným.

Ležiaci Budha, Rangún, Mjanmarsko

Ak si zatúžite z Rangúnu odniesť nejaký pekný suvenír v podobe šperkov, látok či remeselných prác, najlepšiu ponuku nájdete na trhoch Bogyoke Aung San. Tieto trhy sa zachovali ešte z čias, kedy bolo Mjanmarsko britskou kolóniou. Na najpestrejšiu ponuku kulinárskych dobrôt zase natrafíte v čínskej štvrti, ktorá sa rozprestiera na západ od pagody Sule, medzi 18. a 24. ulicou.

Trhovisko Bogyoke Aung San, Rangún, Mjanmarsko

Keď si budete chcieť naopak od ľudí a ruchu veľkomesta oddýchnuť, vhodným miestom na relax je v Rangúne zase park Kandawgyi. Môžete sa tu poprechádzať okolo jazera, posedieť si v útulných reštauráciách alebo sa pozrieť na pagodu Shwedagon z novej perspektívy, keďže vám park na ňu poskytuje naozaj pekný pohľad. O niečo dobrodružnejší je naopak výlet do krokodílej farmy v štvrti Thaketa, kde chovajú vyše 200 druhov týchto plazov.

V prípade, že máte na potulky po Rangúne dostatok voľného času a zaujímate sa o históriu, nezabudnite nakuknúť do Národného múzea Mjanmarska (National Museom of Myanmar). Jeho ponuka historických, náboženských a kultúrnych artefaktov je skutočne pestrá. Múzeum je zatvorené vždy v pondelok a v štátne sviatky a najpohodlnejšie je dostupné s využitím taxi služby. Nuž a v neposlednom rade je skutočne kurióznou lokalitou bývalého hlavného mesta Múzeum odstránenia drog (Drug Elimination Museum), ukazujúce ako mjanmarská vláda bojuje zo šírením a predajom drog.

Fotografie: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 5 Priemer: 2.6]
Posledné komentáre
  1. Michal

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *