Bagan, mesto ukryté v džungli

Budhistické chrámy v Bagane, Mjanmarsko

Prastaré kultúry zanechali po sebe v Mjanmarsku viaceré stopy a k tomu najpôsobivejšiemu z ich dedičstva patrí okrem iného aj tajomné mesto Bagan. Jeho komplex je veľmi rozľahlý, zaberá tisícky väčších aj menších pagôd a môžete ho spoznávať pešo, na bicykli alebo dokonca aj z vtáčej perspektívy počas preletu balónom. Tak či onak vaše dobrodružstvo na mjanmarský spôsob sa ešte len začína.

Hlavné atraktíva Baganu

Úchvatnosť Baganu len ťažko popísať slovami, najlepšie ju pochopíte, ak ju uvidíte na vlastné oči. Staroveké mesto tvorí viac než 2200 pagôd, chrámov a archeologických nálezísk usadených po dĺžke niekoľkých kilometrov popri rieke Irawadi, v džungli plnej zelene so pôdou terakotového odtieňa. Predpokladá sa, že v minulosti tu stálo dokonca dvakrát toľko pagôd, polovica z nich však padla za obeť zubu času, džungli a občasným zemetraseniam. Pagody boli postavené v priebehu 11. – 13. storočia a ich komplex bol niekoľko storočí hlavným mestom kráľovstva Pagan.

Ťažko povedať, ktorá pamätihodnosť si v Bagane zaslúži najväčšiu pozornosť, nakoľko ich je veľmi veľa a každá z nich je výnimočná niečím iným. Spomeniem preto aspoň niekoľko z nich, o ktorých si myslím, že by ste určite mali vedieť. Chrám Ananda (Ananda Phaya Pagoda) je jedným z najväčších chrámov v Bagane a ako jeden z mála je v noci osvietený. Pripomína múzeum, keďže sa v ňom nachádza mnoho umeleckých diel z dreva a kameňa, vrátane štyroch vysokých sôch Budhu. Chrám Thatbyinnyu je vďaka výške 62 metrov najvyšším objektom komplexu a jeho sedem terás smerujúcich na východ v noci tiež svieti. Rozlohou je najväčší zase chrám Dhammayangyi pripomínajúci egyptské pyramídy. V jeho interiéri nájdete viacero chodieb, ktoré boli kedysi uzatvorené a o príčine ich uzatvorenia panuje nejedna legenda.

Chrám Htilominlo, Mjanmarsko

Chrám Gawdawpalin je zaujímavou zmesou mjanmarskej a indickej architektúry a poskytuje podmanivý výhľad na rieku Iradawi. Na zvyšok mesta Bagan môžete nahliadnuť z výšky aj z veže chrámu Shwegugyi, známeho aj pod menom Nan-U Paya. V okolí chrámu Sulamani Pahto (Sulamani Guphaya) ponúkajú svoje výrobky a suveníry rozliční remeselní majstri. Pagoda Shwezigon sa podobá na pagodu Shwedagon v Rangúne a jedinou pagodou v oblasti zdobenou zlatou strechou je pagoda Myazedi. Okrem týchto spomenutých miest, pozrite si tiež vstupnú bránu Tharabar, kráľovský palác Nan Taw Yar a chrámy Htilominlo, Mahabodhi, Gubyaukgyi a Lemyethna. A ak by ste ešte stále nemali dosť, zahrňte do svojho itinerára tiež pagody Bupaya, Mingala Zedi, Myet Taw Pyay Phaya a Shwesandaw.

Praktické informácie a rady o Bagane

Celá oblasť leží vo východnej časti Mjanmarska, medzi mestami Nyaung-U, Starý Bagan a Nový Bagan. Existuje viacero spôsobov ako sa sem môžete dostať. Väčšina turistov využíva hlavne rýchlu leteckú cestuRangúnu do Nyuang-U so spoločnosťami ako Air Bagan, Air Mandalay alebo Asian Wings. Ďalšou možnosťou je jazda autobusom z väčšiny mjanmarských miest do Nyuang-U alebo na lodi po rieke Irawadi.

Mesto Bagan sa rozkladá na rozlohe 13×8 kilometrov a ak by ste ho chceli prejsť do najmenších detailov, zaberie vám to aj niekoľko týždňov. Ako som už spomenula, po Bagane môžete prechádzať pešky, vo voze na konský pohon, na požičaných bicykloch, v turistických minivanoch a tiež sa naň pozrieť počas letu teplovzdušným balónom. Na niektorých miestach prenajímajú bicykle zdarma, inde si vypýtajú drobný poplatok a niektoré z bicyklov sú dokonca vybavené elektrickým motorom podobne ako skúter.

Najdrahšou možnosťou je samozrejme prelet balónom, keďže hodinový let stojí aj niekoľko stoviek dolárov na osobu. V súčasnosti ho poskytujú spoločnosti Eastern Safaris a Oriental Balooning, ktoré však lietajú iba počas suchších mesiacov od októbra do marca.

V každom prípade sa vám vyplatí mať so sebou podrobnú mapu celého komplexu, aby vám náhodou neuniklo niečo dôležité. Všeobecne sa však v Bagane dá napriek jeho veľkej rozlohe dobre orientovať. Archeologický komplex je otvorený stále, keďže však nie je osvetlený, neodporúčam pohybovať sa po ňom po zotmení. Pre vstup doň je nevyhnutné zakúpiť si turistický lístok v hodnote približne 15 eur na osobu, ktorý dostanete napríklad na letisku v Nyuang-U, v riečnom prístave alebo v kanceláriách v Starom a Novom Bagane.

Fotografie: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 4 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *